Share

powiatdrawski.plDniu 8 listopada 2013 roku w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Drawskiego oraz Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Podczas sesji wręczono statuetki „Zasłużony dla Powiatu Drawskiego oraz „Zasłużeni dla Gminy Drawsko Pomorskie”, które wręczone zostały przez Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę, Przewodniczącego Rady Powiatu Drawskiego Jerzego Lauersdorfa, Burmistrza Drawska Pomorskiego Zbigniewa Ptaka oraz Przewodniczącego drawskiej Rady Miejskiej Czesława Falińskiego. Wydarzenie wpisuje się w obchody XV- lecia Powiatu Drawskiego.


Tytuł zasłużony dla powiatu drawskiego otrzymali:
Henryk Czarnota,
Andre Gerstner
Jerzy Lauersdorf
Eugeniusz Oszkiel
Wiktor Woś
Eugeniusz Szłapak
Tytuł zasłużony dla gminy Drawsko Pomorskie otrzymali:
Lucja Duczmańka
Marek Gmurski
Bolesław Danilewicz
Teodor Daciów
Zygmunt Romanowski
Andrzej Kaczyński
Zbigniew Świszczewski
Zbigniew Łukomski
Romuald Żukowski
Tytuł honorowy obywatel Drawska Pomorskiego otrzymali:
Jolanta Łukaszewicz
Adam Małysz
Rafał Marton
W sesji udział wzięli włodarze Powiatu Drawskiego, Drawska Pomorskiego oraz przedstawiciele samorządów i instytucji gmin z terenu powiatu, Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki, Wicemarszałek Województwa Anna Mieczkowska. Po zakończeniu sesji wystąpił znany satyryk, komik, aktor i konferansjer - Tadeusz Drozda.
Warto przypomnieć, iż w tym roku mija 15 lat od ustanowienia samorządu powiatowego w Polsce. Z tego względu Powiatu Drawski zaplanował szereg działań podsumowujących ten istotny jubileusz.
Zgodnie z zasadą subsydiarności powiaty przejęły te zadania, których zasięg i zakres przekracza możliwości gmin. Zadaniem powiatu jest np. rejestracja i aktywizacja bezrobotnych. Wynika to ze specyfiki rynku pracy - miejsca pracy dla mieszkańców jednej gminy mogą być tworzone w gminie sąsiedniej, stąd koordynację działań powierzono administracji ponadgminnej. Analogicznie przedstawia się sytuacja w sferze edukacji. Kompetencje powiatu obejmują szkoły ponadgimnazjalne oraz niektóre szkoły specjalne. Powiat zajmuje się również m.in. szeroko rozumianą pomocą rodzinie i pomocą społeczną, promocją i ochroną zdrowia, drogami powiatowymi, bezpieczeństwem publicznym, ochroną przeciwpożarową, ochroną praw konsumenta, administracją architektoniczno - budowlaną, geodezją i kartografią, rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów prawa jazdy, ochroną środowiska, kulturą, kulturą fizyczną i turystyką. Powiat prowadzi także szeroko zakrojoną współpracę z organizacjami pozarządowymi, zlecając im różnorodne zadania publiczne do wykonania.
Piętnasta rocznica funkcjonowania obchodzona jest przez wszystkie powiaty w Polsce. Powiat Drawski wkroczył w ten okres szczególnie dumny: ZAJĄŁ I MIEJSCE W KRAJU w najważniejszym rankingu samorządowym, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich (w kat. do 60 tys. mieszkańców).

 

[za:powiatdrawski.pl]

Share

Dzisiaj jest: Sobota
16 Listopada 2013
Imieniny obchodzą
Aureliusz, Dionizy, Edmund, Gertruda,
Leon, Maria, Marek, Niedamir, Otomar,
Paweł, Piotr

Do końca roku zostało 46 dni.
Zodiak: Skorpion

Kino "Drawa".

logodrawsko

 

to miejsce

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnie komentarze

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.