Zatoń DolnaW dniach 08-09.10.2013r. odbyło się szkolenie „Autoprezentacja - rola wizerunku w poszukiwaniu pracy” dla uczestników projektu „Szansa na przyszłość” współfinansowanego z ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS realizowanego przez Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drawsku Pomorskim.
Część teoretyczna szkolenia została przeprowadzona w Europejskim Centrum Edukacji i Turystyki przy Ośrodku Kursów i Szkoleń w Drawsku Pomorskim, natomiast następnego dnia odbył się wyjazd uczestników do Centrum Edukacji Regionalnej w Zatoni Dolnej.

Zatoń Dolna – (niem. Nieder Saathen), wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Chojna. Wieś znajduje się na zboczu Doliny Dolnej Odry, na północnym skraju Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, 
w urozmaiconym krajobrazowo mikroregionie Wzgórz Krzymowskich. Największą atrakcją turystyczną okolic wsi jest tzw. Dolina Miłości. Nazwa Doliny wzięła swój początek od faktu, że mieszkali tu ludzie, którzy kochali to miejsce i siebie nawzajem.
Uczestnicy projektu mieli przyjemność zwiedzić przepiękny naturalistyczny park założony w XIX wieku przez Annę i Carla Philippa von Humbert oraz powędrować szlakiem Doliny Miłości, której tajemnicze zakątki tworzą m.in. stawy Adama i Ewy z ich posągami na wysepkach, dawny tor saneczkowy, Wzgórze Ruin pokryte wiosną fiołkami i przylaszczkami, skupiska kasztanów jadalnych, platanów, akacji i innych ciekawych gatunków drzew (pomnikowy buk oraz jedna z najstarszych gruszy - również pomnik przyrody), Wzgórze kamieni, na których wyryte zostały nazwiska najwybitniejszych postaci m.in. braci Grimm, Goethego, Mozarta, Beethovena, a także wielki stół z głazów, na którym widnieją słowa hymnu.

Zatoń DolnaDroga wyprawy wiodła prze kolejne pagórki, dolinki i zbocza porośnięte bukowym lasem aż do Wzgórza Uciech, a także kamienia z napisem „Oto Dolina, którą miłość stworzyła...” , Jezioro Herty, Wzgórze z Basztą, z której ujrzeliśmy malowniczy widok na Odrę, a strome schodki w dół zaprowadziły nad rzekę i do wsi.
Przewodnikiem i narratorem wyprawy był Pan Ryszard Matecki, miłośnik przyrody i historii a przede wszystkim inicjator rewitalizacji parku, który zaprosił nas do dawnej chaty rybackiej tuż przy Odrze, a tam czekał na nas obiad przygotowany przez żonę Pana Ryszarda -Panią Małgorzatę Matecką. Chata cieszyła oczy wystrojem z dawnych sprzętów i narzędzi rybackich, czekały już na nas przygotowane własnoręcznie syropy i konfitury, nastroju dodawał rozgrzany kominek.

Tekst i zdjęcia: Opiekun projektu - I. Nicia

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 22, 2013 @18:30 -
Mąż mojej żony.
Pt Paź 25, 2013 @17:00 -
Wieczór autorski Marianny Baszarkiewicz Machcińskiej
So Paź 26, 2013 @19:00 -
Akurat - koncert.
N Paź 27, 2013 @11:00 -
Pogoń II Szczecin - Drawa Drawsko Pom.
So Lis 02, 2013 @11:00 -
Drawa Drawsko Pom. - Chemik Police
So Lis 09, 2013 @13:00 - 05:00PM
Gwardia Koszalin - Drawa Drawsko Pom.

Ostatnie komentarze